The 2004 Australian Amateur Boxing Titles were held at the Dom Polski Centre in Adelaide, South Australia from the 25-28 March, 2004.

Super Heavyweight (91+kg)

Final
Justin Whitehead RSC1 Steven Rudic

Semi Finals
Justin Whitehead RSC2
Steven Rudic 30-23 Mick Peachey

Heavyweight (91kg)

Final
Adam Forsyth 28-6 Michael Burke

Semi Finals
Michael Burke 29-20 Daniel Beahan
Adam Forsyth 26-23 Brad Pitt

Light Heavyweight (81kg)

Final
Jamie Withers 32-22 Damien Morgan

Semi Finals
Damien Morgan 22-10 Steven Rudd
Jamie Withers 28-14 Ben McEachran

Preliminaries
Damien Morgan RSC4 Anthony Coleiro
Steven Rudd RSC3 Simon Mitchell
Jamie Withers RSC2 Gary Armstrong

Middleweight (75kg)

Final
Richard Rowles RSC2 Adam Lovelock

Semi Finals
Richard Rowles 38-16 Michael Turner
Adam Lovelock 37-36 Brendon Scully

Preliminaries
Michael Turner 20-15 Dane Herbert
Richard Rowles 20-18 Jamie Pittman

Welterweight (69kg)

Final
Daniel Geale 18-13 Gerard O’Mahony

Semi Finals
Daniel Geale RSC2 David Ross
Gerard O’Mahony 25-15 Jarrod Fletcher

Preliminaries
Daniel Geale 25-4 Robbie Bryant
David Ross 20-12 Tyrone Tongia
Jarrod Fletcher RSC2 Paul Thornycroft

Junior Welterweight (64kg)

Final
Todd Kidd 35-23 Nelson Ali

Semi Finals
Todd Kidd 34-29 Henry Collins
Nelson Ali 45-24 William Rankin

Quarter Finals
Henry Collins RSC3 Goran Pavic
Todd Kidd 21-21 (91-84) Anoushirivian Nourian
Nelson Ali RSC3 Daniel Bridgeland
William Rankin 23-9 Willie Ross

Lightweight (60kg)

Final
James Ronaldson 33-16 Brendon Wilson

Semi Finals
James Ronaldson 30-28 Anthony Little
Brendon Wilson RSC4 Nathan Polley

Preliminaries
James Ronaldson 30-14 Casey Thompson
Anthony Little 30-7 Andrew Pattenden

Featherweight (57kg)

Final
Ryan Langham 31-16 Greg Eadie

Semi Finals
Ryan Langham RSC3 Dean Livanos
Greg eadie DQ3 Luke Jackson

Preliminaries
Dean Livanos 34-17 Peter Rankin
Ryan Langham RSC3 Trevor Scott

Bantamweight (54kg)

Final
Joel Brunker 28-22 Mark Quon

Semi Finals
Joel Brunker 12-12 (72-51) Nathan Di Carlo
Mark Quon 20-18 Lloyd Otte

Preliminary
Joel Brunker RSC4 Sammy Jewell

Flyweight (51kg)

Final
Bradley Hore 33-15 Mohamed Rahimei

Preliminary
Bradley Hore 29-8 Erle Wiltshire

Junior Flyweight (48kg)

Final
Davey Browne 41-17 Peter Wakefield

Semi Finals
Peter Wakefield 15-11 Romesh fernando
Davey Browne 34-30 Kamran Nasir

Women’s 70kg

Final
Naomi-Lee Rasmussen 10-6 Natalie Jenkinson

Semi Finals
Naomi Lee-Rasmussen 22-20 Juanita Ricardo

Women’s 60kg

Final
Shannon O’Connell RSC1 Karen Hill

Women’s 57kg

Final
Julie Ryan 24-20 Erin McGowan

Women’s 54kg

Final
Casey Taylor RSC1 Kylie Dean

Preliminary
Casey Taylor 20-4 Eleanor Bodin

Women’s 52kg

Final
Kori Farr RSC3 Danielle McKay